0(242) 346 10 10 
 
 
0(532) 282 98 65  ı
 
Girit Mutfağı oldukca zengin bir akdeniz mutfağıdır. Geleneksel Girit Mutfağının temel öğelerini doğal kaynaklardan elde edilen besinler oluşturmaktadır. Et yemekleri öte yandan Geleneksel Girit Mutfağında sebze yemeklerinde sonra ikincil bir teşkil etmektedir.

Girit'te besinler ya çok az ama genellikle hiç işlenmeden doğal yollarla mutfaklara erişmektedir. Mevsimlik ürünler doğal mevsimlerinde tüketilmekte, dolasıyla da mevsime göre Girit Mutfağı çeşitlilik göstermektedir. Girit mutfağında ayrıca kuru yemiş ve kuru meyveler önemli yer tutar. 


Girit Mutfağı'nda Kullanılan Ana Malzemeler
Fesleğen, Dere Otu, Patlıcan, Zeytin, Zeytin Yağı, Nane, Kekik, Origanum dictamnus (Girit Ditanisi), Kuru Üzüm, Girit Güveyotu (origanum onites), Reyhan (ocimum basilicum L.) ve Domates olmaktadır.

Dakos Salatası
Dakos Girit’in en sevilen salatasıdır. Genellikle ana yemekten önce servis edilmektedir.
Dakos salatası Dakos denilen kuru arpa ekmeğinden yapılmaktadır. Girit'te da her süper markette bulunabilen ekmeği Yunanistan dışında bulmak kolay olmayabilir. Dolayısıyla dakos yerine normal ekmeği ya da kepek ekmeğini grill edip ya da tost makinesinde kurutarak kullanabilirsiniz. Oldukca basit bir salata olan Dakos aynı zamanda oldukca sağlıklı ve lezetlidir de.

Horiatiki Salatası
Greek salad adı altında da her yerde bulunan domates salatalık, soğan halkaları, beyaz peynir ve bazen zeytin ile sunulan “Köylü Salatası''nı kesinlikle denemelisiniz. 

Zeytinli Ahtapot

Girit’te herkese uygun bir yemek menüsü var. Adanın kendine has kültürü ve mutfağı sizi içine çekecek ve bu lezzetleri unutmanıza asla izin vermeyecek. Girit mutfağının en lezzetli salatası nedir diye sorarsanız aklımıza ilk olarak zeytinli ahtapotu gelir. Girit Adası’nda yetişen zeytinlerin tatlandırdığı taze ahtapot sizlere daha önce hiç yemediğiniz bir lezzet sunuyor. İncecik kesilen zeytin parçaları ahtapotla karıştırılır ve bol zeytinyağı ve limon sıkılarak servis edilir. Zeytinli ahtapotun yanında Yunanistan’ın yöresel içkisi olan uzoyu yudumlayabilirsiniz :)

Kuzu Çevirme
Girit mutfağı genellikle Ege ve Akdeniz yemeklerinden oluşuyor. Sağlıklı otların ve zeytinyağının bolca kullanıldığı bu mutfakta aynı zamanda bolca et de tüketiliyor. Adanın coğrafi koşullarından dolayı kolayca kuzu yetiştirilebiliyor. Girit mutfağının en lezzetli yemeklerinin biri kuşkusuz kuzu çevirme. Ağır ateşte pişen kuzu çevirme kelimenin tam anlamıyla pamuk gibi olduktan sonra afiyetle yeniyor. Girit yemekleri hafif ve enerjisi yüksek yemeklerden oluşuyor. Kuzu yemekleri de kuzunun yağı dışarı akıtılarak pişirildiği için ağırlık yapmıyor. içinizde rahat olsun, burada yaşayanlara göre Girit mutfağı dünyanın sayılı sağlıklı mutfaklarından biri.


Kabakçiçeği Dolması
Ege mutfağının bizde de değişmezlerinden birisi olan kabakçiçeği dolması zeytinyağlı olmasına rağmen Yunanistan’da bazen yoğurt ile birlikte sunulabiliyor. Girit adasında ise farklı hazırlanan kabakçiçeği dolması, kabakçiçeklerinin içine peynir doldurulması sonrasında kızartılarak sunuluyor. Önemle tavsiye ederiz!

Kalitsounia
 İçinde genelde peynir dolgusu olan bir çeşit börek ve Paskalya bayramlarının sembol yiyeceği kabul ediliyor. Yerli halkın bol bol yaptığı, Girit’e özgü leziz tatlardan biri olan bu böreklerin tuzlu çeşitleri yanında, tarçın ve şeker eklemeleri ile tatlı seçeneklerini de bulabilirsiniz. 

Tsikoudia
Bu kadar harika yemek yanına güzel bir içki iyi gider. Ne içsek diye düşünmeye başladıysanız, bölgenin milli içkisi diyebileceğimiz Tsikoudia’yı öneririz. Sek içilen bir çeşit rakı olan bu içkiyi güzel bir yemek yanında söyleyebilir ya da marketlerden alabilirsiniz.

Etli turta, Apaki, Karides, Dolma, plaki, güveç(giouvetsi), Köfte(Keftedakia), Kokkinisto, kokoreç, Musakka, Spanakorizo, Souvlaki(şiş), salyangoz, hirino me selino, imam bayıldı, limonlu tavşan, salyangoz dolma, patatesli ahtapot, şaraplı ahtapot, pilafi ve kabak köftesi Girit Mutfağının başlıca ana yemekleridir.

Asfaraca
Tatlı, koyu yeşil ve bordomsu renkte olur.Halk arasında tilki kuyruğu, dilkimen, tilkişen, ayrelli gibi isimlere de bürünür. Çalı ve zeytin ağacı diplerini sever. Halk arasındaki mutfaklarda en çok yumurtalı pişirilir. Taze soğan yaprakları ve zeytinyağında bol karabiberli hafifçe kavrulur, istenilen sayıda yumurta kırılır.

Oskoliprus Kenger
Dikenli bir ottur. Ayıklanmadan önceki haline “Aladiken” de denir. Yaprakları sıyrılıp kökleri kesildikten sonra elde edilen bitkinin beyaz dalları ahtapot bacaklarını andırır. Dikenleri ayıklanıp yıkanır, uçları yarım parmak uzunluğunda doğranıp kök kısmı da ikiye veya dörde bölünür. Tencerede zeytinyağı dökülüp arzuya göre soğanlı veya soğansız olarak yağda çevrilir. İster beyaz, istenirse domatesli ve/veya etli pişirilir.

Turpotu
Turpotu en kolay bulunan ve sık tüketilen yabani otlardandır. Kalın, dişli kenarlı ve tüylü yaprakları olan bu otsu bitki doğada kendiliğinden yetişir. Görünümü hardal otuna benzer, ancak sarı çiçekleri olan hardal otundan farklı olarak beyaz çiçekler açar. Neredeyse tüm dünyaya yayılmış olan en önemli yabani otlardan birisidir. Ege mutfağında çok sevilen turp otunun genellikle haşlanarak zeytinyağlı, limonlusalatası ve yumurtalı-yumurtasız kavurması yapılır. 

Radika Otu
Özellikle Girit başta olmak üzere otları kullanımıyla ünlü Ege mutfağının vazgeçilmezidir. Radika otunun en çok bilinen diğer adı karahindibadır. Radikayı tazeyken temizleyip çiğ çiğ tüketenler de bulunuyor. Radika salatası balık yemeklerine de çok yakışan bir salatadır. Kısırın, pilavların, et yemeklerinin yanında ya da besleyici özelliğinden dolayı salatasını sade olarak tüketebilirsiniz. 

Çulama
Girit Göçmenlerinin önceleri yılın başında bolluk ve bereket dileğiyle yaptıkları bir yiyecek olup, sonraları bütün yıl, özel günlerde yapılmaya başlanmıştır.

Lokma
Pratik lokma tatlısı tarifi, maya tuz ve şekerle hazırlanan hamurun kızgın yağda kızartılmasıyla elde edilir. Ortası delikli veya çeşitli şekillerde hazırlanan lokma tatlısının tarifini dilediğiniz şekillerde hazırlayabilirsiniz. Aniden gelen tatlı krizinizi yatıştıracak, pratik lokma tatlısı tarifini deneyebilirsiniz.

Lor Tatlısı
Lor tatlısı çoğunlukla Kuzey Ege taraflarında çokça bilinen nefis bir tatlı. Peynirle yapılan tatlılar arasında başı çeken ve büyük küçük herkes tarafından sevilen lor tatlısı, her ne kadar Ege topraklarında nam salsa da Türkiye'nin dört bir yanında yapılıyor. Lor tatlısı birkaç püf noktaya dikkat edildiğinde kolayca yapılabilir. Lor peynirinin kesinlikle tuzsuz olması gerekiyor. Ayrıca pek çok şerbetli tatlıda olduğu gibi lor tatlısının yapımında da tatlının sıcak, şerbetin ise soğuk olması gerekiyor.
 
GİRİT MUTFAĞI
 
Derneğimizin öncelikli misyonu, Antalya'da bulunan Girit Türkleri arasında birliği ekonomik ve sosyal yardımlaşmayı sağlamaktır Yöresel Kültürümüzün tanınmasına  ve gençlerimiz tarafından öğrenilmesine aracı olmak, maddi durumu iyi olmayan hemşerilerimizin sıkıntılarına çözüm üretmek ve Girit Türklerinin tanışma ve kaynaşmalarını sağlayacak sosyal ve kültürel faaliyetler yapmak da yine derneğimizin yüklendiği önemli görevlerdir.
©Copyright 2019/Antalya Giritliler Derneği